Yunan muhalefeti, Türkiye karşıtı lobiye devam ediyor

Yıllar sonra seçim kazanarak tekrar göreve gelen Brezilya lideri Lula da Silva’nın yemin merasimi için Brezilya’da bulunan Yunan muhalefet partisi Syriza’nın başkanı Alexis Çipras temaslarını sürdürüyor.

Önceki gün Lula da Silva ile poz vererek görüşme gerçekleştiren Çipras’ın Türkiye’nin bölgedeki ataklarını anlattığı ve bu durumdan duyulan rahatsızlığı söylediği aktarılırken bugün ise Çipras’ın İspanya hükümetinin önde gelen isimleriyle görüştüğü açıklandı.

Çipras, “geleceğin İspanya Başbakanı” lakabıyla tanınan Diaz ile görüştü.

Çipras’ın İspanyol siyasetinde yükselen bir figür olarak tanınan ve “geleceğin başbakanı” yorumları yapılan Çalışma Bakanı Yolanda Diaz’la görüştüğü duyuruldu. Çipras’ın Diaz’a “Türkiye’nin bölgedeki artan saldırganlığı” ile ilgili bilgi verdiği belirtilirken Yunanistan’ın Avrupalı partnerlerinin de Türkiye’ye memleketler arası kanunlara uymaları konusunda net bir bildiri vermelerini istediği aktarıldı.

Yunan medyası Pedro Sanchez’in 2021’de gerçekleştirdiği Ankara ziyaretini hatırlattı.

Yunan medyası Ankara ile Madrid’in güzel bir bağ kurduğunu ve İspanya’nın Türkiye’ye silah ve savunma sanayi eserleri sattığına dikkat çekerken, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in 2021 Kasım ayında Ankara’ya gelerek savunma sanayi ve askeri mutabakatlar imzaladığını da hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir