Türk-Yunan ilişkilerinde yeni dönemin başrol oyuncuları

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Vilnius’taki NATO tepesinde Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Türk-Yunan bağlarında yeni bir başlangıç yapılmasını kararlaştırması Atina’yı mutlu etti. Yunan başşehrinde, daha şimdiden Erdoğan’ın sonbaharda yapacağı Selanik ziyareti konuşulurken, Atina kulislerinde bağlarda yeni periyodun kilit isimlerinin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Yunan mevkidaşı Yorgo Yerapetritis olacağı belirtiliyor. Yunanistan’ın yeni periyoda ait değerlendirmelerinde satır başları ise şöyle:

ANAHTAR SÖZ SAKİNLİK

* 6 Şubat sarsıntılarından sonra bağlardaki sakin ortam devam edecek, gerginlik ve sert telaffuzlardan uzak kalınacak. Ege’de sular ve semalar sakin kalacak.

* Erdoğan ve Miçotakis’in yakın adamları Hakan Fidan ile Yorgo Yerapetritis bağlarda “başrolü” oynayacak. Kıymetli uyuşmazlıklar için daha evvel dışişleri heyetleri ortasında yapılan diyaloğu, artık iki bakan bizzat üstlenecek.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan yaklaşık altı yıl sonra sonbaharda Yunanistan’ı ziyaret edecek. Miçotakis ile birlikte, yaklaşık yedi buçuk yıl sonra birinci sefer düzenlenecek Selanik’teki Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

* Erdoğan ile Miçotakis, Selanik’ten evvel eylül ayında New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında da görüşebilir.

HAVA DEĞİŞİYOR

* Vilnius’taki buluşma, iki önderin son dört görüşmesinden çok farklıydı. El sıkışırkenki beden lisanları daha görüşme başlamadan uygun bir ortam oluşacağının sinyalini verdi. Görüşme ile ilgili eşzamanlı yapılan açıklamalarda birebir sözler yer aldı.

* Ege’de itimat arttırıcı askeri tedbirler (GAÖ) ile ilgili görüşmelerin de üç buçuk yıllık ortadan sonra sonbaharda yine başlaması bekleniyor.

* Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Batı’ya yakınlaşma sinyallerinin Yunanistan’ın çıkarına olduğu yorumları yapılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir