Tarihi yapıda büyük çalışma

BURSA (İGFA) – Bursa’nın kalbi olarak nitelendirilen Heykel’deki Kent Müzesi’nin çabucak karşısında bulunan, uzun yıllar Maliye Bakanlığı tarafından defterdarlık binası olarak kullanılan ve 2019 yılında Kent Müzesi olmak kaidesiyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen tarihi bina, yenilenen yüzüyle kültüre hizmet vermek için gün sayıyor. 2020 yılında başlayan zelzele tespit çalışmalarıyla birlikte tarihi binada yürütülen onarım ve güçlendirme çalışmaları tüm süratiyle sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye yetkilileriyle birlikte çalışmaları yerinde inceleyerek bilgi aldı.

“İKİ TARİHİ YAPI TÜNELLE BİRBİRİNE BAĞLANACAK”
Bursa’nın kültürel, tarihî, toplumsal ve ekonomik birikimini korumak, tanıtmak ve yarınlara yol göstermek emeliyle 2004 yılında açılan Bursa Kent Müzesi’nin, 1926 yılında Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından 1. ulusal mimarlık akımı üslubunda inşa edilen adliye ve defterdarlık binalarında faaliyet gösterdiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, müzenin Bursa ile ilgili her türlü doküman, eşya, kitap, görsel gereç, ses ve manzara kayıtlarını bünyesinde bulundurduğunu söyledi. Lider Aktaş, “Müzenin ek binası, 93 yıl boyunca Bursa Defterdarlık binası olarak vazifesini sürdürdü. 2019 yılında Kent Müzesi olmak kaydıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediye’sine devredildi 2020 yılında tescilli bina olduğu için zelzele tespit çalışmalarına başladık. Binayla ilgili onarım ve güçlendirme çalışmaları başladı. Bu uzun soluklu bir süreç. Yapılan onarım çalışmalarıyla büyüyen Kent Müzesi, adliye binası ile birlikte 2200 metrekareden 4400 metrekareye yani iki katına çıkıyor. Her iki tarihi yapı alttan bir tünelle bağlanacak. Günümüz müzeciliği bakış açısıyla orijinal bir vizyon ortaya konacak. Yeni bir kurgu yapılacak. Bununla alakalı özel çalışmalar yapılıyor” dedi.


HEDEF, 2024 SONUNDA AÇMAK
Kente ilişkin bedellerin anlatılacağı Bursa Kent Müzesi’nin 20 sene evvel Türkiye’de kent müzeciliğinde öncü olduğunu ve birçok kente mihmandarlık yaptığını belirten Lider Aktaş, “Yeni binamızın onarım çalışmaları yıl sonuna hakikat bitecek. Bursa’ya bırakacağımız kıymetli yapıtlardan bir tanesi olacak. Grup arkadaşlarıma çabalı çalışmaları için teşekkür ediyorum. İnşallah 2024 sonu itibariyle müzeyi tekrar hizmete açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir