Sarıkamış Şehitleri ‘Allahuekber Dağları’nda törenle anıldı

Erzurum Valiliği öncülüğünde düzenlenen anma merasimi, 108 yıl evvel şehit düşen askerlerin isimlerinin yazılı olduğu Bardız Yayla Şehitliği’ndeki şehitlik anıtında dua edilip karanfil bırakılmasıyla başladı.

“Bardız” olarak bilinen ve Erzurum’dan hareket eden birliklerin Sarıkamış’a harekatı öncesi en değerli buluşma noktası olan Gaziler Mahallesi’nde yer alan ve Türk bayraklarıyla donatılan Allahuekber Şehitleri Meydanı’nda hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

85. ALAY SANCAĞI TEMSİLİ OLARAK CAMİNİN MİNARESİNE ÇEKİLDİ

Erzurum’daki birliklerin 22 Aralık 1914’teki hareketiyle başlayan ve 15 Ocak 1915’te sona eren Sarıkamış Harekatı’nın 108. yılı münasebetiyle düzenlenen programda, kelam konusu tarihte olduğu üzere 85. Alay Sancağı’nın buradaki köy mescidinin minaresine çekilmesi temsili olarak canlandırıldı.

Sancağın minareye asılmasının akabinde ezan okunarak, şehitler için askerlerce hürmet atışı yapıldı. Öğrencilerden oluşan koro grubunun müzik dinletisinin akabinde mehteran kadrosu şov yaptı.

“DÜNYA DURDUKÇA BU MİLLET BU TOPRAKLARDA VAR OLACAK”

Erzurum Valisi Okay Memiş, burada yaptığı konuşmada, Sarıkamış Harekatı için yola çıkan birliklerin Bardız’da, 108 yıl evvel dünya tarihindeki en büyük destanlardan birini yazdığını söyledi.

Tarihte 93 Harbi olarak bilinen 18077-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında esir kalmış vatan topraklarına birinci defa Türk askerinin girdiğini anlatan Vali Memiş, şunları kaydetti:

“Dünyanın en büyük itaat destanı bu topraklarda yazıldı. Burada o destanı yazan yiğitleri anmak içtin toplanmış bulunuyoruz. O yiğitlerin toprağa düşen vücutları, bu topraklara atılmış Türk milletinin perçinleridir. Dünya durdukça bu milletin bu topraklarda var olacağının açıkça göstergesidir. Onları Allahuekber dağlarına çıkaran ateş ne ise günümüzde de hudutta ve hudut ötesinde Pençe Kilit, Zeytindalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarında kahraman ordumuzun torunlarının kanını ısıtan his da tıpkı histi. Bu his elbette ki inanç, iman ve yüreklerdeki vatan sevgisinin ateşiydi.”

İZCİLER DONDURUCU SĞUKTA ŞEHİTLER İÇİN YÜRÜDÜ

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de Sarıkamış şehitleri başta olmak tüm şehitlere rahmet dileğinde bulundu. Türk milletinin her vakit şehitleri olduğunu aktaran Sekmen, “Bu millet şehit millettir. Canı değerine da olsa vatanını milletini seven bu millet, kesinlikle cepheye koşar. Biz biliyoruz ki vatan sevgisi imandandır. İmanı olan kesinlikle vatanını çok seviyordur” dedi.

Türkiye İzciler Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı ise izcilere şehitleri, tarihi anlatarak etnik köklerini anlatmadan, yaşatarak öğretmeye çalıştıklarını söyledi.

Konuşmaların akabinde Vali Memiş, 32. Tümeni temsilen Çakırbaba üzerinden Sarıkamış sınırına yürüyecek olan izcilere bayrak teslimi yaptı. Programa, 9. Kolordu Kumandanı Tümgeneral Fedai Ünsal, Erzurum Bölge Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Metin Düz, Vilayet Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Jandarma Kumandanı Kıdemli Albay İlker Şimşek, Türkiye İzciler Federasyonu üyeleri ile protokol ve vatandaşlar katıldı. Program sonunda Vali Okay Memiş, Sarıkamış Şehitleri ile ilgili yaptığı çalışmalarla bilinen Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’e plaket verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir