Prematüre üçüzler 3 aylık hayat mücadelesini kazandı

Van’da 28 haftalıkken 640, 900 ve 1060 gram yükünde dünyaya gelen bebekler, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 3 aydır verdikleri hayat gayretinin akabinde ailelerine kavuştu.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Muhsin ile 19 yaşındaki Sevda Altay çifti, nisan ayında gittikleri hastanede üçüz bebeklerinin olacağını öğrendi.

Sancısının erken başlaması nedeniyle kentteki sıhhat kuruluşuna başvuran Altay, doğumu riskli olduğunu için Van YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezine sevk edildi.

Burada yapılan müdahaleyle şimdi 28 haftalıkken dünyaya gelen 640 tartısındaki Eymen Araf, 900 gram olan İkra ve 1060 gram olan Estem bebekler, Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı.

Bakımları itinayla yapılan bebeklerin tartısı, 3 aylık tedavinin akabinde 1 kilo 730, 2 kilo 250 ve 2 kilo 500 grama ulaştı.

Prematüre bebekler, riskli durumların ortadan kalkması üzerine sağlıklı formda taburcu edildi.

“SAĞLIK SORUNLARI BULUNMUYOR”

Van YYÜ Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Oğuz Tuncer, A prematüre bebeklerin yaşama tutunması için gayret sarf ettiklerini söyledi.

Üçüz bebeklerin 3 aylık tedavi süreci geçirdiğini anlatan Tuncer, şunları kaydetti:

*Bebeklerin sıhhat sorunları bulunmuyor. Tedavilerinin akabinde 1 kilo 730, 2 kilo 250 ve 2 kilo 500 grama ulaşan üçüzler meskende bakılabilecek duruma geldiler. Anne eğitimi tamamlandı, meskende bakım için gerekli bilgiler verildi. Bebekleri taburcu ettik.

*Taburcu ettiğimiz bebeklere ‘mezun oldu’ diyoruz. Tıpkı vakitte ünitemizde annelere bebeklerin bakımı ve beslenmesiyle ilgili eğitimler de veriyoruz. Bölgede üçüz ve dördüz bebek doğumlarının görülme sıklığı düşük. İkiz bebek doğumlarını çok görüyoruz.”

“BAKIMLARINI ARTIK BİZ YAPACAĞIZ”

Anne Sevda Altay da doğumdan sonra bebeklerinin çabucak ağır bakım ünitesinde tedaviye alındığını anlattı.

Bebeklerini sağlıklı halde kucağına almanın memnunluğunu yaşadığını lisana getiren Altay, şöyle konuştu:

Yoğun bakımda çok yeterli bakmışlar. Durumları düzgün. Bakımlarını artık biz yapacağız. Hekimlere ve sıhhat çalışanlarına çok teşekkür ederim. Ailede genelde ikiz doğumlar görülüyor ama üçüz bebek beklemiyorduk. Bizim için sürpriz oldu.

*Ağrı Devlet Hastanesine muayeneye gittiğimizde öğrenmiştik. Doğum sancılarım erken başladı. Doğumum riskli olduğu için Van’a sevk edildim. Bir erkek, iki kız bebeğim oldu. Çok hoş bir his yaşıyoruz. İsteyen herkese Allah nasip etsin. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir