NASA, 2022 yılının en iyi uzay fotoğraflarını seçti

2022, NASA için hareketli bir yıl oldu. Sadece bir yıl içinde uzay ajansı, James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak kozmosun en derin kızılötesi imajlarını yakaladı, UFO’ları incelemek için özel bir bağımsız grup kurdu, Ay’a gerçek en güçlü roketi fırlattı, ISS’de domates yetiştirdi.

NASA da bu hareketli yılın bir özetini yapıyor ve yılın en âlâ Milletlerarası Uzay İstasyonu fotoğraflarını seçiyor.

NASA astronotu Bob Hines… Araştırmacılar, insan bedeninin mikro yerçekimi ortamına nasıl ahenk sağladığını anlamaya çalışıyor.

Astronotlar Jessica Watkins ve Bob Hines, klâsik toprak olmadan bitki yetiştirmenin yollarını deniyorlar. 

Altı mürettebat üyesinden oluşan bir küme, bir akşam konferansı için toplanıyor.

Astronotlar Thomas Marshburn ve Mark Vande Hei, istasyonun pencerelerinden Dünya’ya bakıyor.

NASA astronotu ve Expedition 66 uçuş mühendisi Thomas Marshburn, ISS’de bir renk tablosu ve cetvelle poz veriyor. 

Eğitim ve araştırma programları için tasarlanan bir CubeSats, uzay istasyonu yörüngedeyken Kibo Japon Deney Modülü’nün (JEM) dışına yerleştirilmiş küçük bir uydu konuşlandırıcısını resmediyor. 

NASA astronotu Raja Chari, Plant Habitat-05 araştırmasının bir kesimi olarak pamuk hücre kültürlerinin son hasadını gerçekleştiriyor. 

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Samantha Cristoforetti, 19 Ağustos 2022’de Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan ayrılmadan evvel kargo paketliyor. 

15 Mart 2022’de NASA astronotu Mark Vande Hei, uzayda 355 gün geçirerek eski NASA astronotu Scott Kelly’nin rekorunu geçti. Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki geniş vakitli misyonu, araştırmacılara uzun periyodik uzay uçuşunun insan bedeni üzerindeki tesirlerini gözlemleme fırsatı sunuyor. 

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bir astronot, Carrizozo Malpaís’in New Mexico çölündeki bu uzun bazalt şeridini oluşturan onlarca yıllık bir patlamayı gösteren bir dizi fotoğraf çekti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir