Çakmaktaşların gerçek evi Portekiz’de… Yaba Daba Du!

Portekiz’in kuzeyindeki Fafe Dağları’nda inşa edilmiş bu tuhaf konutta “yaba daba duuu” nidaları atabilirsiniz zira mesken ünlü çizgi dişi Çakmaktaşların konutunu andırıyor. Olağan Fred Çakmaktaş ve Wilma Çakmaş’ı hatırlıyorsanız…

Casa do Penedo yahut Taş Mesken olarak bilinen, Portekiz’in kuzeyindeki Fafe Dağları’ndaki bu tuhaf konut, gerçek bir ‘Çakmaktaş evi’ olarak ün kazandı.

Ancak cazibesi, klasik çizfi sinemadaki taş konutlara benzerliğinin ötesine geçiyor – kurşun geçirmez kapıları ve pencereleri ve bir yüzme havuzu var.

Dört granit kayanın ortasında yer alan fevkalâde konut, yaklaşık 1000 metre yükseklikte bir dağın üzerine yerleştirilmiş.

Bir vakitler bir aile tarafından tatil konutu olarak kullanılmış, lokal bir müzeye dönüştürüldükten sonra büyüyen bir turistik cazibe merkezi haline gelmiş.

Yine de, asıl sahiplerinin neden kurşun geçirmez kapı ve pencerelere muhtaçlık duyduğu tam olarak muhakkak değil.

34 yaşındaki Portekizli fotoğrafçı Ricardo Oliveira Mateus, sıra dışı karakterini yakalamak için kısa mühlet evvel 5.5 metre yüksekliğindeki konuta döndü.

Evin temeli, duvarları ve tavanı olan dört büyük kayadan yapılmış.
1972 yılında inşaatına başlanmış ve yaklaşık iki yıl sürmüş.

‘Elektrik olmamasına karşın mesken epey âlâ donanımlı, bir şöminesi ve hatta büyük kayalardan birine oyulmuş bir yüzme havuzu bile var.’

Ricardo, taş meskenin artık Penedo’nun tarihine ilişkin eski eserler ve fotoğraflardan oluşan küçük bir müze olduğunu söyledi.

Alışılmadık tasarımı ve etraftaki tabiatla bütünleşmesi nedeniyle, bina giderek artan bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

Çocukken meskenin sahibiyle tanışma ve konutun içine birkaç dakika girme bahtım oldu.
“Evin mimarisinden ve etrafındaki harika görünümden nitekim etkilendiğimi hatırlıyorum.”

Çakmaktaşlar, William Hanna ve Joseph Barbera tarafından 1960’tan 1966’ya kadar yayınlanan bir Amerikan çizgi sinemasıydı.

Çakmaktaşlar bir vakitler en uzun soluklu prime time haftalık animasyon dizisiydi. Bu rekor 1997’de The Simpsons tarafından kırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir