Bu bir dostlar alışverişte görsün haberidir: NATO’ya girmek için yasa çıkardılar: Terörist elebaşı devlet radyosunda konuştu

Kendilerini “Rojova Komitesi” olarak isimlendiren terör örgütü PKK/YPG yandaşları, başşehir Stockholm’de 4 Haziran’da şov düzenleyecek. Örgüt yandaşları, toplumsal medyada, şovda örgütü simgeleyen bez kesimlerinin taşınması daveti da yapıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Bilsttröm ise devlet televizyonu SVT’ye yaptığı açıklamada, “Bu bireyler, İsveç’in NATO’ya girmesini sabote etmek istiyor. Bu şov yasal olsa da bizim için uygun bir şey değil.” tabirini kullandı. Billström, bu şovun yapılacak olmasının Türkiye’nin NATO kararını etkilemeyeceğini savundu.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, TT ajansına, “Küçük bir kümenin, İsveç’in NATO’ya iştirakini sabote etmek için ellerinden geleni yapmasının talihsizlik olduğunu düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

TERÖR ÖRGÜTÜ İÇİN YARDIM KAMPANYASI

Bir küme terör örgütü yandaşı da bir aydır sürdürdükleri örgüte yardım kampanyasını, yeni ceza yasası yürürlüğe girmeden evvel dün gece mahallî saatle 00.00’da sonlandırdı.

Örgütün toplumsal medya hesabından yapılan duyuruda, bir aydır sürdürülen kampanyada toplanan paranın, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’ye gideceği açıklandı. Kampanyaya, İsveç’teki Sol Parti de dayanak verdi.

İsveç devlet radyosu SR de terör örgütü PKK/YPG’nın elebaşlarından Sabri Ok ile yaptığı röportajı yayınlandı.

Ok için radyoda, “PKK/YPG’nin üst seviye yöneticilerden” nitelendirilmesi yapılırken, terör örgütü elebaşı, İsveçli yetkililerin, “Türkiye’ye tatlı görünmek için örgüt hakkında palavra söylediklerini” sav etti.

YENİ CEZA YASASI

İsveç parlamentosunda, 3 Mayıs’ta onaylanan anayasa değişikliği kapsamında terörle uğraşa ait yeni ceza yasası bugün yürürlüğe girmişti.

Yasa, Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamak için esas taleplerinden biriydi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, parlamentoda onaylandıktan sonra Dagens Nyheter gazetesine konuşmuş ve yasanın, 1 Haziran’da yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Billström, yeni ceza yasası ile Türkiye’nin çekincelerinin karşılanacağını belirtmişti.

Terör örgütü PKK/YPG’nin İsveç’teki faaliyetlerine değinen Billström, şu sözleri kullanmıştı:

“PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerini finanse etmek için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Ayrıyeten uyuşturucu satışı ve İsveç toplumuna ziyan veren çeşitli yollarla para toplamak için topraklarımızı üs olarak kullanıyor. Öbür bir ülkede terör için kullanmaları, bizim bu faaliyetleri daha az ciddiye almamızı gerektirmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir