Bangladeş Atom Enerjisi Komisyonu’na Ruppur NGS İçin Nükleer Yakıt İthal Etme Lisansı Verildi


Bangladeş Atom Enerjisi Komisyonu’na (BAEC), Ruppur Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) nükleer yakıt taşıma, depolama ve nakliye yapması amacıyla B, D ve E sınıfı lisansların teslim edilmesiyle ilgili resmi tören, Bangladeş’in Pabna kentinde düzenlendi. 

Bangladeş Atom Enerjisi Düzenleme Kurumu’nun (BAERA) verdiği B sınıfı lisans nükleer malzemelerin satın alınmasına, mülkiyetine, taşınmasına ve depolanmasına yetki veriyor. D sınıfı lisans bir Rus nakliye şirketinin nükleer malzemeleri taşımasına ve E sınıfı lisans da nükleer malzemelerin ithal edilmesine olanak sağlıyor.

Bangladeş Halk Cumhuriyeti Bilim ve Teknoloji Bakanı Mimar Yeafesh Osman da onur konuğu olarak katıldığı törene, BAERA Başkanı Muzammel Haque başkanlık etti. Haque, Ruppur Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Bangladeş’te hayata geçirilmesinin önemini vurguladı ve başarılı olmasını diledi.

Törene, Rus tarafını temsilen Rusya Nükleer Düzenleme Kurumu Federal Çevre, Teknoloji ve Nükleer Denetim Kurumu (Rostekhnadzor) Başkan Yardımcısı Alexey Ferapontov ve Rusya Devlet Nükleer Kuruluşu Rosatom’un Nükleer Enerji’den Sorumlu Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Rosatom’un Mühendislik Birimi Atomstroyexport (ASE) A.Ş. Başkanı Andrey Petrov katıldı. 

ASE A.Ş. Başkan Yardımcısı ve Ruppur NGS İnşaat Projesi Direktörü Alexey Deriy de Bangladeş’te inşa edilen ilk nükleer santral projesinin ilerleyişi konusunda şunları söyledi: “Nükleer yakıtın nükleer enerji santraline teslimi tüm uluslararası güvenlik standartlarını karşılaması gereken karmaşık ve çok aşamalı bir süreçtir. Bu sürecin bir sonraki aşaması Novosibirsk’teki kabul denetimidir. Yakıt, ancak gerekli tüm denetimler ve planlanan süreçler tamamlanınca Ruppur NGS’ye sevk ve teslim edilebilecektir.” 

Toplam 2400 MW kapasiteli iki VVER-1200 reaktörü ile donatılmış Ruppur NGS, 25 Aralık 2015 tarihli Genel Sözleşme uyarınca Bangladeş’in başkenti Dakka’ya 160 kilometre uzaklıkta, Rus tasarımıyla inşa ediliyor. Bangladeş’in ilk nükleer santrali Ruppur NGS için Rusya’daki Novovoronej NGS’nin iki ünitesinde başarıyla uygulanmış olan ve Akkuyu NGS’de de kullanılan VVER-1200 reaktörlü Rus tasarımı seçildi. Bu reaktör, tüm uluslararası güvenlik gerekliliklerini tam olarak yerine getiren modern bir 3+ nesil tasarım olma özelliği taşıyor.

Rusya, dost ülkelerle iş birliğine önem vererek uluslararası ticari ve ekonomik ilişkilerini sürekli olarak geliştiriyor. Dış kısıtlamalara rağmen, ülke ekonomisi ihracat potansiyelini artırıyor, dünyanın dört bir yanına ürün, hizmet ve hammadde gönderiyor. Enerji sektöründe büyük uluslararası projelerin hayata geçirilmesi de devam ediyor. Rosatom ve işletmeleri bu çalışmalarda aktif rol alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir