Aynılarını yaşayan Balbay sordu: Atalay nerede

Cumhuriyet muharriri Mustafa Balbay’ın ilgili yazısı şöyle;

TBMM’nin 28. devri dünkü yemin merasimi ile resmen başladı. Ne olursa olsun, parlamentonun açık olması, demokrasi için çaba başlangıcı demektir.

Mücadele kararlılığı varsa gerisi gelir. Önümüzdeki devirde çok lisana getireceğimiz mevzulara giriş cümlesini de aktarmış olduk.

600 milletvekilinden 121’inin bayan olmasının da altını çizelim. Bu ülkede herkesi yenseler bayanları yenemezler. Sayısal artışın devamında siyasal artışı da getirmesini dileyelim.

Dün öğlen saatlerinde son anda bir değişiklik olmazsa 599 milletvekilinin Meclis’e gelmesi bekleniyordu. O denli oldu. Biri hariç, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay.

Atalay’ın avukatı Deniz İhtimam, meslektaşlarıyla birlikte mazbatadan sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdular. Başsavcılık başvuruyu evrakın bulunduğu Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne iletecek. Bu daire karar verecek. Yarım saatlik süreç günlerdir bekliyor.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2012 yılındaki değişikliklerden sonra birinci bizimle ilgili karar vermiş, 4 Aralık 2013’te, “Mustafa Ali Balbay’ın seçilme hakkı ihlal edilmiştir” diyerek tahliye demişti. Lokal mahkeme AYM’ye 5 gün direnmiş 9 Aralık’ta tahliye gelmişti. Daha sonra milletvekili seçilme durumu nedeniyle Yargıtay’dan da Enis Berberoğlu, Leyla İtimat, Ahmet Şık’la ilgili özgürlük tarafında kararlar çıkmıştı. Böylelikle hem AYM’nin hem Yargıtay’ın bu istikamette içtihatları oluştu.

Gelinen noktada AKP iktidarı devrindeki uygulamalar Atalay’ın derhal tahliyesini gerektiriyor.

Yargıtay olağan akış içinde bir karar verip dünkü yemin merasiminde Atalay’ın olmasını sağlayabilirdi.

Dünyada “tutuklu vekil” diye bir kavram yok. Rusya üzere kimi ülkeler tutukluluk halinde aday olmayı engelliyor. Vazifedeyken hata işlenmişse infaz vazife sonrasına erteleniyor. Türkiye üzere aday olmanın önünü açıp seçilince tahliye etmeme biçiminde bir uygulama yok.

Türk tipi demokrasi!

***

Gezi Direnişi’nin onuncu yıldönümündeyiz. Resmi kayıtlara nazaran Bayburt hariç Türkiye’nin bütün vilayetlerinde 5323 hareket gerçekleşti. Bu hareketlere 3 milyon 600 bin kişi katıldı. 7 kişi hayatını yitirdi. 5 bini aşkın kişi gözaltına alındı.

Yüzlerce soruşturma, dava açıldı. Birinci yıllarda bunların çabucak hemen tümü beraat ya da takipsizlikle sonuçlandı. Daha sonra üretilen Seyahat davasında Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Mücella Yapan, Mine Özerden, Çiğdem Mater karar giydi. Hala tutuklular.

Gezi ne kadar Türkiye’nin toplumsal şuurunun yüksekliğini gösteriyorsa buna karşı iktidarın tavrı da bir o kadar ortaçağ zihniyetini yansıtıyor. Engizisyon da böyleydi:

Sanığın avukatıyla birlikte infazına!

NÂZIM HİKMET-ÂŞIK VEYSEL…

Bugün Nâzım Hikmet’in 60. vefat yıldönümü…

Bu yıl Âşık Veysel’in de vefatının 50. yılı. UNESCO 2023’ü “Âşık Veysel yılı” ilan etti.

Bugün saat 15.00’te her iki büyük sanatçıyı da Çankaya Abidin Daver sokaktaki Cumhuriyet Ankara Ofisi ve Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde sanatçı kardeşim Ali Yılmaz’la selamlayacağız. Nâzım Hikmet’i “Aşkın ve direnişin şairi”, Âşık Veysel’i “Gönül gözünde bin bir renk” başlığı ile yazmıştık.

Biz anlatacağız, Ali Yılmaz Nâzım şiirlerinden besteleri, Âşık Veysel türkülerini söyleyecek…

En büyük aydınlığımız sanat…

Bekleriz…

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir