AYM’den HDP davası için yeni tarih

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemli iddianamesinde Hazine yardımının bulunduğu banka hesabının blokesine karar verilmesini talep etmiş, Anayasa Mahkemesi bu talebi rastgele bir münasebet sunulmaması nedeniyle reddetmişti.

Ceza yargılaması davası prosedürü işlenen süreçte, HDP’nin iddianameye ve ek kanıtlara karşı savunmalarını sunmasının akabinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in kelamlı açıklamasını yapması için 10 Ocak 2023 günü belirlenmişti.

Başsavcı Şahin, 19 Aralık’ta, partinin devlet yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması talebini yineledi. Talepte partiye verilen devlet yardımının parti faaliyetleri dışında terör örgütünün emelleri doğrultusunda kullanıldığı belirtildi.

Alınan bilgiye nazaran, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Başsavcılığın bu talebini dün ele aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazı gönderen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, partinin Hazine yardımına bloke konulması talebiyle ilgili daha evvel verdiği ret kararını hatırlatarak, yeni taleple ilgili varsa somut münasebetlerin 5 gün içinde Anayasa Mahkemesine gönderilmesini istedi.

Buna nazaran, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin Hazine yardımına bloke konulması talebine ait münasebetlerini 5 Ocak 2023’e kadar sunacak, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu da talebi 6 Ocak’ta görüşecek.

İlgili mevzuata nazaran, Hazine yardımları, yılın birinci 10 günü içinde siyasi partilerin hesaplarına yatıyor.

ESAS HAKKINDA RAPOR

Başsavcı Şahin’in 10 Ocak 2023’teki kelamlı açıklaması ve HDP yetkililerinin kelamlı savunmasının akabinde davaya ait bilgi ve evrakları toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, temel hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir ortaya gelerek, kapatma istemini temelden görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 şahıstan oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. unsurunda sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına yahut dava konusu fiillerin yüküne nazaran devlet yardımından kısmen ya da büsbütün mahrum bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye bildiri edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve aksiyonlarıyla partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu şahıslar, kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli yayımlanmasından başlayarak, 5 yıl mühletle bir öbür partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetçisi olamayacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir