‘Atanamayan ziraat mühendisleri vale, garson, barmen oluyor’

Demokrat Parti’li İlay Aksoy, toplumsal medya üzerinden sunduğu ‘Kervan Yolda Dizilmez’ programında ataması yapılmayan ziraat mühendislerini konuk etti. Her yıl ziraat fakültelerinden 5 binden fazla mühendisin mezun olduğunu ve yüz binden fazla işsiz meslektaşları olduğunu tabir eden ziraat mühendisleri seslerini duyuramamaktan ve iktidarın ilgisizliğinden şikayet etti.

“İŞ BULAMAYANLARIN BİR KISMI VALE, BİR KISMI GARSON”

Atama sorunlarına dikkat çeken Furkan Aydın, “Ben 2021 mezunuyum. Benim birinci KPSS teşebbüs. Bir çok arkadaşım 7, 8, 9 yıldır atama bekliyor. Her yıl ziraat fakültesinden 5 bin kişi mezun oluyor. Toplam 120 bine yakın işsiz ziraat mühendisi arkadaşımız var. Kamuda çalışan da 16 bin arkadaşımız var.  3 yılda toplam 15 bin mezun var. Atanan kişi sayısı 523. Yüzde 2 üzere bir istihdam sağlanıyor. Sonrasında iş bulamayan arkadaşlarımızın bir kısmı vale, garson, barmen oluyor.” açıklamasını yaptı.

“TARIM ÜLESİYİZ ANCAK BESİN KRİZİ YAŞIYORUZ”

Tarım ülkesi olduğumuzu ve ziraat mühendislerine daha çok paha verilmesi gerektiğini vurgulayan Demokrat Parti’li İlay Aksoy, “Tarım ülkesiyiz lakin ziraat mühendislerimizin yaşadığı bu şey çok vahim. Ukrayna savaşında da gördük ki, çok önemli bir besin krizi yaşıyoruz. Bu durumda Türkiye olarak tarıma çok daha fazla değer vermeliyiz. Yaptığımız saha çalışmalarında gezdiğimiz vilayetlerin ziraat odalarını ziyaret ediyoruz. Orada gördüğümüz en büyük sorunlardan biri, çiftçiler bilimsel olarak grup biçmiyor. İşte burada sizin üzere bilim beşerlerine muhtaçlık var” sözlerini kullandı.

“500 BİREYDEN 4 KİŞİ GEÇİYOR”

Tekrar kelam alan Furkan Aydın, “Sesimiz ne kadar duyulursa bizim için o kadar âlâ olacak. Bir ay önce Ticaret Denetmen Yardımcılığı sınavı oldu, ticaret bakanlığının. 40 ziraat mühendisi alınacak. Sonra yazılı ve sözlü sınavı oldu. Yazılı imtihanına yaklaşık 500 ziraat mühendisi katıldı. Sınavı geçen kişi sayısı yalnızca 4. 36 kişilik takım yandı bitti kül oldu. Yani gereksinim var ne yazık ki o takımlar dolmuyor. İmtihanın zorluğundan ötürü, çok absürt sorular vardı. Genel iktisat ve alanımızla ilgili sorular var. Ancak alanımızla ilgili sorular da tabanda köşede kalmış sorular. yani 500 şahıstan 4 kişinin geçmesi durumu açıklıyor. Bir çok arkadaşımız yüksek lisansını doktorasını yapmış bu formda imtihana girmiş beşerler lakin ne yazık ki 4 kişi geçiyor” diye ekledi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA OLMAMIZ İÇİN ALANA İNMEMİZ GEREKİYOR”

Atanmalar olmadığı için mecburen özel dala yönlendirildiklerini vurgulayan Murat Polat, “2014 mezunuyum. 32 yaşındayım, yaklaşık 8 yıldır atama uğraşındayım. Bu biraz da çiftçilerimizle alakalı. Çiftçilerimizde ziraat mühendislerini aktive edecek ki onları olumlu istikamette alanlarda destekleyelim. Çiftçilerimizin yanında olabilmemiz için alanlara inmemiz gerekiyor. Nasıl tıp hekimi insanı iyileştirebiliyorsa ziraat mühendisi de tarlayı bahçeyi iyileştirebilsin ki vatana millete yararlı olalım. Hollanda, Konya kadar bir alana sahip lakin tarıma yaptığı katkı ortada.” dedi.

“BELGEMİ KULLANIP İŞTEN ÇIKARDILAR”

Özel bölümde koşullarının makûs olduğunu söyleyen Tuba Hanım, “Okulu bitirdikten sonra özel dalda işe başladım. O sırada Uygun Tarım Evrakı aldım. Bakanlığın projesiydi. Güzel tarım uygulamaları yapıyorduk lakin özelde… Biz kendimiz açamıyorduk zira maddi durumumuz kâfi değil. Oradaki nüfuzlu bireyler açıyordu biz orada çalışıyorduk. Girdim bir yılım dolmadan Âlâ Tarım Evrakım kullanıldı daha sonrasında işten çıkarıldım. Minimum fiyat aldım” açıklamasını yaptı.

İyi Tarım Evrakı alındığında yapılan kontroller hakkında sorular soran İlay Aksoy, “İyi Tarım Belgesi aldığınızda tarım bakanlığı gelip bir denetleme yapıyor mu? Bu belgeyi nasıl kullanıyorlar yanlışsız kullanıyorlar mı?” diye sordu.

“KENDİ MESLEĞİMİ BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM”

Bakanlık tarafından gelip denetim edildiğini söyleyen Tuba Hanım, “Tabii gelindi bakıldı. Her şey prosedürüne uygun yapılıyor fakat biz oranın o işverenin çalışanı olduğumuz için bizim hakkımızı vermemek için gerekli prosedürü uyguluyor. Maaşımızı yatırıyor minimum fiyat de olsa. Yılın sonunda da benim dokümanım kullanılmış oluyor bitmiş oluyor işim. Sonraki yıl diğer birini alıyor. Özelde de bizim koşullarımız çok makûs. Neden kamuya 523 üzere komik bir sayı alındı. İmam alınıyor, öğretmen alınıyor çok güzel biz niçin alınamıyoruz? Kendi mesleğimi bırakmak zorunda kaldım. Şu an öbür bir iş yapıyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir