Almanya, Afganistan’a verilen desteğin askıya alınmasından yana

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, Afganistan’a verilen takviyenin askıya alınmasından yana olduğunu söyledi.

Schulze, Taliban’ın Afganistan’da faaliyet gösteren mahallî yahut yabancı sivil toplum kuruluşlarının (STK) bayan işçi çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almasına ait yazılı açıklama yaptı. Taliban’ın Afganistan’daki STK’lere bayan işçi çalıştırma yasağı getirmesiyle Afgan halkına yapılan yardımlara bir darbe indirildiğini belirten Schulze, “Kuruluşlar, bayan çalışanlar olmadan nüfusun yarısı için birçok alanda çalışmalarını sürdüremezler. Bu, büsbütün yeni bir durumu ortaya çıkardı. Bu yüzden diğerleriyle sağladığımız mevcut takviyenin şimdilik askıya alınmasından yanayım” sözlerini kullandı.

Schulze, Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığının, Dünya Bankası ile kısa müddet içinde Taliban’ın oluşturduğu bu yeni durumda Afganistan’daki insanlara yönelik takviye çalışmalarının sürdürülüp sürdürülmeyeceği ve gerektiğinde nasıl devam edeceği konusunda istişarede bulunmak için Afganistan Tekrar İnşa Fonu iştirakçilerini toplantıya davet edeceğini kaydetti.

Taliban, 24 Aralık’ta STK’lerin bayan işçi çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı. Taliban geçici hükümetinin Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman Habib, Bakanlığın kelam konusu kararı ülkedeki tüm STK’lere gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini söylemişti.

Kadın işçinin işlerine son vermeyen STK’lerin lisanslarının iptal edileceği kaydedilmişti.

Taliban süreksiz hükümetinin Yüksek Öğretim Bakanlığı, 20 Aralık’ta Afganistan’daki tüm kamu ve özel üniversitelere gönderdiği talimatla kız öğrencilerin eğitimlerine ikinci bir duyuruya kadar orta verildiğini de duyurmuştu.

Geçen yıl 15 Ağustos’ta Afganistan idaresine gelen Taliban sonrası, kamu ve özel kesimde çalışan çok sayıda bayan işini kaybetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir