Afgan göçmen, sevgilisini öldürdüğünü itiraf etmişti, mahkemede “intihar” dedi

Denizli’de 12 Ekim 2022’de meydana gelen olayda çalışanlarını konutlarına bırakan bir inşaat ustası, Pamukkale ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi 1968 sokakta yol kenarındaki boş yerde çarşafa sarılı halde bir şey olduğunu fark etti. Aracını durduran araç şoförü İ.A. içinde ceset olabileceğinden şüphelenerek polise haber verdi.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine nazaran polis takımları yaptıkları incelemede battaniye içinde Afganistan asıllı 30 yaşındaki Nadia Noori’nin cesedini buldu. Başlatılan soruşturma kapsamında bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelendi ve iki kişinin bir el arabası ile cesedi taşıdıkları tespit edildi.

Önce Afganistan asıllı N.K’nın (15) kimliğini tespit eden polis daha sonra Noori ile birlikte yaşadığı öğrenilen S.S.’ye (21) ulaştı.

YEMEĞE KOYDUĞU ZEHİRLE ÖLDÜRDÜĞÜNÜ İTİRAF ETTİ

Cesette yapılan incelemede Noori’nin elleri ve ayaklarının bağlı olduğu tespit edildi. Otopside ise genç bayanın zehirlenerek öldüğüne dair bulgulara rastlandı.

Şüpheli S.S. soruşturma sırasında verdiği tabirde cinayeti itiraf etti, hazırladığı pilava fare zehri kattığını, kendisinin az yiyerek zehirden etkilenmediğini söyledi. Zehirlenerek ölen Noori’nin cesedini de iki kilometre el arabası ile taşıyarak yol kenarına attığını itiraf etti.

Olayla ilgili yargılamaya Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Cumhuriyet Savcılığı Noori’yi öldürdüğü öne sürülen S.S. hakkında ‘kadına karşı öldürme’ cürmünden müebbet mahpus cezası talep etti. Yaşı küçük olan N.K.’nin belgesi ise ayrıldı.

NOORİ İSMİNE KİMSE GELMEDİ

Öldürülen Noori’nin yakınları yargılamaya katılmadı, mağdur sıfatıyla müdahil olmadı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dosyaya müdahil oldu. Denizli Barosu Bayan Hakları Komitesi da davaya müdahil olma talebinde bulundu. Avukat İrem Erdoğan, “Kadın cinayetlerinde her bayan hatadan ziyan gören taraftır” diyerek müdahil olmayı ve sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmamasını talep etti. Mahkeme heyeti müdahil olma talebini reddetti.

İFADESİNİ İNKÂR ETTİ, İNTİHAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Sanık, yazılı savunmasında daha evvel alınan tabirini baskı altında verdiğini, ailesinin mahpusa girmesinden telaş ettiği için bu tarafta konuştuğunu öne sürerek, evvelki tabirleri kabul etmedi. Noori ile dini nikâhlı olduklarını ve birlikte yaşadıklarını belirten kuşkulu, vakit zaman ortalarında tartışma yaşandığını, genç bayanın daha evvel intihar teşebbüsünde bulunduğunu ileri sürdü. Savunmasında ayrıyeten Noori’nin fare zehrini kendisi içerek intihar etmiş olabileceğini belirtti. Öbür yandan Noori’nin şiddet nedeniyle S.S. hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı da ortaya çıktı.

BEKÇİLER ‘ÇUVALDA NE VAR?’ DEDİ ‘DEMİR VAR’ DEDİK BİZİ BIRAKTILAR

Cesedi bulan şahit inşaat ustası İ.A. da mahkemede söz verdi. Cesedin battaniyeye kısmen de nevresime sarılı olduğunu belirtti. Cesedin taşınmasında S.S.’ye yardım ettiği ileri sürülen N.K. ise mahkemede el otomobiline koyup, çuval içinde taşıdıklarını söyledi.

Şüphelinin ağır bir şeyi taşımak için kendisinden yardım istediğini belirten N.K. vakit zaman tercüman aracılığı ile çoğunluğunu Türkçe yaptığı savunmasında, “Demir taşıyacağını, kendisinin kaldıramadığını söyleyip yardım istedi. Battaniyeye sarılı bir çuval içindeydi. Yolda bekçiler bizi durdurdu. İçinde ne olduğunu sordu. İçinde demir olduğunu ve depoya götürdüğümüzü söyledik. Bizi bıraktılar. Bu olayda hiçbir kabahatim yok. İçinde ne olduğunu bilmiyordum” diye konuştu.

“BEN YAPMADIM, YEMİN EDERİM”

Şüpheli S.S. Türkçe savunmasında, “Ben yapmadım. Yemin ederim. Suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu. Sanık avukatı da ortada somut kanıt bulunmadığını, tüm kanıtların toplandığını belirterek şüphelinin isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmasını talep etti.

Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Hem şüphelinin hem de öldürülen Noori’nin cep telefonlarının dijital incelemesine ait raporun beklenmesi maksadıyla duruşma ertelendi.

Kararın akabinde kuşkulu, mahkemede bulunan annesi ile görüşme talebinde bulundu. Jandarma nezaretinde anne ve oğlu kısa müddet görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir